Çocuklarda Sosyal Fobi

Korku, çocukların küçük yaşlardan itibaren tanıştıkları ana duygulardan biridir. Geceleri, hırsızlardan, canavarlardan ve gerçek üstü yaratıklar nedeniyle karanlıktan korkan çocuk gündüzleri hayvanlardan, hava olaylarından veya tam olarak tanımlayamadığı bir çok şeyden korkabilir. Çocuk büyümeye ve çevresini daha iyi anlamlandırmaya başladıktan sonra korkular belirgin bir objeden veya durumdan kaynaklanabilir. Asıl çıkış noktası iğne, gibi bir nesne veya köpek gibi bir hayvan olabildiği gibi başkalarıyla sohbet etmek gibi yapması gereken bir davranış da olabilir.

 

Bazı anne ve babalar, çocuklarının zaman zaman çekingen davrandığından, tanımadığı insanların olduğu ortamlarda hep geri planda kaldığından, arkadaş edinmekte zorlanıp, diğer insanlarla sohbet bile etmediklerinden, dışarı çıkıp arkadaşları ile oynamak yerine çok uzun saatler bilgisayar oyunu oynadığından, zamanının çoğunu yalnız başına odasında geçirdiğinden şikâyet ederler. Bu durum için sıkça kullanılan “ilerde nasıl olsa geçer” demek oldukça yanlıştır. Çünkü bazı çocuklar yaşıtlarından farklı olarak, yeni bir ortama girmek veya tanımadığı insanların olduğu ortamlarda tek başına olmakla ilgili yoğun kaygı ve huzursuzluk yaşarlar. Bunun sebebi, “sosyal fobi” veya “sosyal kaygı” adı verilen bir durumdur.

 

Bu tip çocuklar, sosyal ortamlarda utanç verici bir duruma düşmekten veya yargılanmaktan çok korktuğu için fobik reaksiyonlar gösterip, sosyal ortamlara girmekten kaçınırlar. Böyle durumlarda  oldukça çekingen veya utangaç bir yapıya sahip oldukları için söyleyecekleri ya da yapacakları herhangi bir şeyin onları başkalarının gözünde utanç verici bir duruma sokmasından korkarlar ya da insanlar arasında nasıl davranmaları gerektiğini bilemezler.  Hatta zaman zaman başkalarının kendilerinden üstün olduğu düşüncesine kapılırlar. Çocukluk döneminde başlayan sosyal fobi bu kişilerin hayatlarına birçok kısıtlamayı da beraberinde getirir. Örneğin okulda parmak kaldırmak, toplum içinde söz alıp konuşmak, tahtaya kalkıp yazı yazmak okulda kaçındıkları davranışların başında gelirken, bir mağazaya girip tek başına bir şeyler almak  veya  sokakta birine bir şey sormak   günlük yaşantıda çocuğu zorlayan davranışlardır. Fakat bütün bunlara genel olarak bakılması ve bu durumun sadece utangaçlıkla karıştırılmaması gerekir. Utangaç insanlar çevrelerinde başkaları varken rahat olamazken sosyal fobikler kendilerini rahatsız hissettikleri bu durumlardan kaçınırlar. Sosyal fobik olan çocuklar, bu okul ve sosyal hayatlarında yaşadıkları bu engellemelerden dolayı günlük hayatta oldukça sıkıntı yaşayabilirler. Bahsettiğimiz sabit korku tek bir duruma indirgenmiş olabilir, ya da durum çok daha ileri seviyede yaşanıyor olabilir. Çocuk okulda gerçekleştirilmesi gereken sosyal aktivitelerden korkmaya başlarsa okula gitmekte yoğun isteksizlik duyup bu durumda kaçınma davranışları geliştirebilir; örneğin fizyolojik kökeni olmayan mide bulantıları veya boğaz ağrıları bu sebepten kaynaklanabilir. Çocuğun içinde bulunduğu durum zaman zaman okul korkusu ile karıştırılabilir. Fakat, sosyal fobik olan çocuk okula gittiğinde yanlız kalmak istemesi sorgulanmazsa, tahtaya çıkıp konuşmak veya sözlü olmak durumunda değilse orada bulunmaktan bir sıkıntı duymaz. Burada çocuğu korkutan bulunduğu ortam değil ondan beklenilen şeylerdir.

 

Çocuğun yaşamında sosyal fobiden kaynaklanan  davranışları daha iyi anlayabilmek için durumu bir kısır döngü olarak düşünebiliriz. Sosyal fobisi olan kişiler ateş basması, aşırı terleme, titreme ve diğer kaygı sinyalleri olan konuşma zorluğu, bulantı ve mide rahatsızlıkları gibi belirtilerin ortaya çıkmasından korktukça, bu belirtiler daha fazla görünmeye başlar ve bir zaman sonra kaçınma davranışı bir yaşam şeklini alabilir.

 

Please reload

Sosyal Medyada Anlam

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • LinkedIn Social Icon

Adres

Bağdat Caddesi Gazi Muhtar Paşa Sokak Nural Apt. A Blok No: 52/3 Feneryolu - Kadıköy / İstanbul

 

Tel: 

GSM: 

Fax: 

Email: 

0216 348 49 19

0537 241 05 22

0216 348 14 73

anlam@anlam.com.tr

Harita