top of page

Prof. Dr. Nur Serap Özer

Klinik Psikolog

Prof. Dr. Nur Serap Özer

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Lisans Diplomasını Bölüm Birincisi olarak İhsan Doğramacı Onur Ödülünü alarak tamamladı (1976). Boston Üniversitesinde, bir yıl süre ile Gelişim Psikolojisi dalında lisansüstü eğitimini tamamladı (1976-1977). South Florida Üniversitesi’nde Bilişsel Davranış Terapisi odaklı Klinik Psikoloji Master (1980) ve gene Bilişsel Davranış Terapisi odaklı doktora (1982) derecelerini aldı.

 

Boston Üniversitesi’nde, Gelişim Psikolojisi ve Psikolojiye giriş derslerinin öğretim asistanlığı yaptı
(1976-1977). South Florida Üniversitesi’nde Dr. Charles Spielberger’ın Kaygı ve kişilik değerlendirmeleri projelerinde araştırma görevlisi (1977-1979) ve Florida Akıl Sağlığı Enstitüsünde Davranışsal Tıp Projesinde Otizm ve gelişimi üzerine uzun dönemli klinik araştırma projesinde araştırma görevlisi (1979-1980) olarak çalıştı. Northside Tıp Merkezinde Psikolojik Test ve Danışmanlık görevini yürüttü (1980-1981). Crownsville Psikiyatri Hastahanesi Klinik Psikoloji Stajını tamamladı (1981-1982). Crownsville Psikiyatri Hastahanesi Klinik Psikolog ve Davranışsal Tıp Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü (1982-1984). Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak, Gelişim Psikolojisi, Psikopatoloji, Psikolojik Testler ve Değerlendirme Dersleri, Master Tezi Danışmanlığı, Klinik Psikoloji Master öğrencilerinin değerlendirme ve terapi uygulamalarının süpervizyonu alanlarında çalıştı (1984-1986). Daha sonra, Mavi Düş Çocuk Evi’nde Kurucu ve Eğitim Sorumlusu olarak görev almıştır (1987-1999). Uzun yıllar çocuklarla çalışmanın yanısıra Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi olarak yüksek lisans öğrencilerine çocuk psikopatolojisi dersleri ve süpervizyonu vermiştir. (2004-2012). Ayrıca çocuklarla BDT alanının öncülerinden olan Dr. Philip Kendall'dan çocuklarla BDT eğitimi almış olup ve yine Dr. Kendall'ın onayı ve işbirliği ile onun 'Öfke ile Başetme' programını Türkiye'ye uyarlamış ve bu programın etkinliği değerlendirmesi üzerine araştırma yapmıştır ve halen yapmaktadır. Doç.Dr. Serap Özer, 2012 yılında Türkiye'ye gelen Suriyeli Mülteci çocukların psikolojik sorunlarını ve travma tepkilerini değerlendiren 'Bahçeşehir Study of Syrian Refugee Children in Turkey' konu başlıklı çalışmayı yürütmüştür.


Halen Kurucusu olduğu Anlam Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi çatısı altında ve Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Doçent Öğretim Üyesi olarak Bilişsel Davranış Terapisi çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

bottom of page