Ara
 • Uzm. Klinik Psikolog Merve Soysal Başa

Parmak Emme

Çocuklarının parmak emmesiyle ilgili bir çok anne ve baba yoğun bir şekilde endişe duyarlar. Bu davranışı engellemek için de bir çok değişik yola başvururlar. Halbuki yapılan araştırmalar emme davranışının çocuk daha doğmadan, anne karnında 12. haftalıkken başladığını göstermektedir. Parmak emme, çocuk dünyaya geldikten sonra hayatta kalması için en önemli reflekstir. Yaşaması için emmeye ihtiyacı olduğu kadar annesiyle arasında oluşan bağ gene bu süreçte gerçekleşir. Çocuğun bu sayede rahatlamasını, gevşemesini ve kendini güvende hissetmesini sağlar. 1-2 yaş döneminde de emzik bırakılmasına rağmen çocuğun aynı davranışı sık sık tekrarladığı görülebilir. Bu durumda endişe edecek herhangi bir şey yoktur. Zaten çoğu çocuk da 2-4 yaş arasında artık parmak emmeyi bırakır. Bu yaşlar arasında bırakıldığı zaman dişlere de bir zararı olmazken daha sonraki yaşlarda damak gelişimine ve yeni gelen dişlerin yapısının bozulmasına sebep olabileceği Amerikan Diş Hekimleri Birliği tarafından belirtilmektedir.

Bebeklik döneminde ihtiyaç olan parmak emme, ilerleyen yaş dönemlerinde yavaş yavaş bırakılması gerekirken hala yoğun bir şekilde devam ediyorsa çocuğun bunu sadece davranış alışkanlığı olarak değil bir takım duygusal etkenlerle yaptığı düşünülebilir. Örneğin, annesi ve babası tarafından yeterli ilgi görmüyorsa, evde aile bireyleri şiddet içeren davranışlar sergiliyorsa, aileden sevdiği ve ilgi gördüğü birini yakın zamanda kaybetmişse, boşanmaya konusu gündemdeyse, uzun süredir alıştığı ortamdan ayrılmak zorunda kaldıysa bunlar parmak emme davranışının bırakılmamasına hatta artarak devam etmesine yol açar. Böyle durumlarda çocuğun verdiği sinyali göz önünde bulundurmak, sorunun neden kaynaklandığını anlamak onu çözüme kavuşturduktan sonra parmağını emmesine odaklanmak gerekir. Zaten büyük çoğunlukla sorunlar hallolduğunda istenmeyen bu davranış da yok olur.

Anne ve babalar sorununa karşı çaresiz kalmayıp bir takım önlemler alabilirler. Bunlardan bazıları:

 • Erken çocukluk çağının geçmesini bekleyin. Bu dönemde çocuğunuz sağlıklı olan bir davranış sergiliyordur endişelenmeyin. Bu durum daha ileriki yaşlarda devam ediyorsa önlem almaya başlayın.

 • Engelleme çalışmalarına çocuğun kalıcı dişleri gelmeden biraz öncesinde başlayın ki o dönemde zorluk yaşamayın.

 • Bu davranışı neden onaylamadığınızı bağırmadan, sakince ona sonuçlarıyla anlatın. Yaptığınız konuşma hemen olmasa da zamanla devreye girecektir.

 • Ellerini sık sık yıkaması gerektiğini ona öğretin aksi takdirde mikroplar kolayca vücuduna geçiş yapacaktır

 • Bir davranış tablosu oluşturarak emmediği zamanları etiketlerle ödüllendirme yapın. Bu etiketler önceden belirlediğiniz bir sayıya ulaştığında maddi temele dayanmayan bir isteğini yerine getirin (sevdiği birini yatıya çağırmak, istediği bir yemeği yapmak…vs.)

 • Çocuğunuzun en çok ne zamanlar parmak emdiğini tespit edin. Daha sonra bu zamanlarda, örneğin televizyon izlerken, ellerini boş bırakmayın. Oyun hamurları, resim kağıtları, ipler, kurdeleler, küçük bir top çok işinize yarayacaktır.

 • Ellerini oyalamanın yanı sıra bu sürelerde onunla bol bol sohbet edebilirsiniz. Sizinle konuşurken elini ağzında tutması zorlaşacaktır.

 • Çocuğunuzla mutlaka birebir zaman geçirin, bu sürede televizyon açık olmasın ve keyifli aktiviteler yapıp onun rahatlamasını sağlayın.

 • Çocuğunuzun parmağına değişik renkte bantlar yapıştırıp emmemesi gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Fakat bunun diğer kişiler tarafından alay konusu yapılmasının önlemini almanız gerekir.

 • Emme davranışı geceleri uyurken oluyorsa, ince bir eldiven giydirip yatırabilirsiniz.

 • Çocuğunuz sadece değişik ortamlara girdiğinde, kendini baskı altında hissettiğinde veya korktuğunda parmağını emiyorsa bu durum için bir psikologdan yardım istemeli, sadece davranış olarak bunu tekrarlıyorsa bir psikologun yanı sıra dişçinizle konuşup ondan da öneriler alabilirsiniz.

Bu önerilerle istenmeyen davranıştan çocuğunuz ile ilişkinizi zedelemeden onu incitmeden kurtulabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Merve Soysal Başa

47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Yeme bozukluklarının önemi daha çok son dönemlerde anlaşılmıştır. Özellikle, 20. yüzyılda, endüstriyelleşmiş Batı toplumlarında, ‘çekicilik’ ince olmakla bağlantılandırılmıştır. Bu tip bir bağlantı ye

Panik Rahatsızlığı, her 75 kişiden birinde görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Panik atak, bir tür anksiyete (kaygı, korku, endişe karışımı bir duygu durumu) bozukluğudur.Kendiliğinden ve beklenmedik bi

Obsesyon (takıntı), kişinin zihninden uzaklaştıramadığı kontrolü dışında tekrarlayan ısrarcı düşünce ve uyaranlardır. Kişide sorumluluk ve anksiyete (kaygı) oluşturan bu düşünceler başkalarına anlamsı