top of page

Merve Soysal Başa

Uzman Klinik Psikolog

Merve Soysal Başa

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Merve Soysal Başa, Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı'nı tamamlamıştır . Lisans eğitiminden sonra Koza Çocukevi’nde çalışmış olan Merve Soysal Başa, 2002 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç bölümünde çalışmaya başlayıp, 2011 senesinden itibaren de bölüm sorumluluğu görevini yürütmüştür. Merve Soysal Başa, Kognitif-Davranışçı Terapi eğitimini Prof. Dr. Mehmet Sungur’un verdiği eğitimlerle tamamlamış olup, Aile Terapisi eğitimini de Uzman Psikolog Emre Konuk’dan almıştır. Bunların yanı sıra, EMDR’ın I ve II. Seviye eğitimlerini, Zor çocuklar ve Ergenlerde Oyun Terapisi, Konuşma Bozukluklarını tanımlama, Dışavurumcu Sanat Terapisi ve Prof. Dr. Öğet Öktem ve Uzm. Psk. Şükriye Akça Kalem tarafından verilen “Nöropsikolojik Testler” eğitimlerini almış ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimini Londra’daki Brief Merkezinde tamamlayarak bu konuda süpervizör olmuştur. 

Merve Soysal Başa, Hiperaktivite-Dikkat eksikliği ve özel öğrenme bozukluğu gibi gelişim bozuklukları çerçevesinde ele alınabilecek sorunlar yaşayan çocuklarla çalışmakta ve anne-babalara bu konu ile ilgili bilgilendirmeler yapmaktadır. Bunun yanında çocuk ve gençlerde uyum ve davranış sorunları, duygusal sorunlar, aile terapisi, sınav kaygısı, korku, öfke kontrolü, psikolojik travma gibi alanlarla da bireysel veya grup seansları yaparak çalışmaktadır. Ayrıca alanda çalışan uzmanlara eğitim ve süpervizyon vermektedir.


Soysal, çalışmalarında ağırlıklı olarak bilişsel-davranışçı terapi, gelişimsel özel eğitim, yapılandırılmış oyun terapisi, dışavurumcu sanat terapisi, EMDR ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi tekniklerinden yararlanmaktadır. Ayrıca Soysal, 2013 yılında Maltepe Üniversitesi'nde "Çocuk Psikopatolojisi" dersi vermiştir.

 

bottom of page